Zdrowie to temat, który dotyczy każdego z nas. Spotykamy się z nim na co dzień i jest on nam wszystkim bardzo bliski. Jednak często zdarza się, że ludzie, których kłopoty zdrowotne nigdy nie dotyczyły mają tendencje do bagatelizowania swoich stanów zdrowotnych. Szybko przekonują się o swojej błędnej postawie „po szkodzie”, kiedy dopadnie ich choroba.
Aby nie być ignorantem i odpowiednio dbać o swój organizm należy stawiać na profilaktykę. W razie choroby bowiem, im szybciej się o niej dowiemy i zostanie nam postawiona diagnoza, tym szybciej zostanie podjęte leczenia, a z kolei im szybciej się to stanie, tym mamy większe szanse na wyzdrowienie w przypadku cięższych schorzeń, czy minimalizowanie powikłań. Odpowiednia profilaktyka jest więc bardzo istotna, a niestety w częstych przypadkach zaniedbywana.
Jak badać się sensownie? Wiadomo, że nie ma najmniejszego sensu zapisywanie się do najróżniejszych lekarzy „na wszelki wypadek”. Najprostszym sposobem na monitorowanie stanu swojego zdrowia jest morfologia krwi. Może nie jest to najprzyjemniejsze zajęcie i istnieje wielu z nas, którzy za igłami nie przepadają, jest to jednak nic w porównaniu z następstwami chorób, które zdążą rozwinąć się w naszym ciele niewykryte przez długi czas.
Jaki profil badania wybrać? Najczęściej w punktach poboru krwi na tzw. menu wypisane są najróżniejsze zestawy, które możemy pod siebie spersonalizować. Jeżeli nic nam nie dolega warto wykonać po prostu panel podstawowy, jeżeli zaś wiemy, że mamy problemy z konkretnym aspektem np. cierpimy na niedoczynność tarczycy, to warto profil podstawowy poszerzyć o badanie TSH, czyli hormonu działającego na gruczoły tarczycy. Istnieją też pakiety wyselekcjonowane pod kątem naszego stanu, czy wieku. Pomimo, że nie jest to może prezent marzeń, warto przy okazji swoich urodzin obdarować samego siebie morfologią 40-latka. Pamiętajmy, że stawką jest nasze zdrowie, jest niewiele rzeczy od niego ważniejszych!
Podstawowe badanie krwi nie jest niczym drogim, a pieniądze wydane na morfologię są tego jak najbardziej warte. Jeżeli jednak nie chcemy przepłacać możemy udać się z wizytą do naszego lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie, wtedy nie poniesiemy kosztów badania.
Jeżeli jesteśmy okazami zdrowia i nic nam nie dolega powinniśmy poddawać się badaniu krwi raz do roku. Warto wdrożyć się w taką rutynę i np. co roku z początkiem wiosny, kiedy odzyskujemy siły po zimie i wstępuje w nas nowa energia pójść zbadać krew. Jeżeli jesteście rodzicami warto przekazywać takie zwyczaje własnym dzieciom od najwcześniejszych lat, aby w przyszłości one same zabierały na coroczne badania swoją rodzinę i zdawały sobie sprawę z wartości, jaką niesie za sobą dobre zdrowie.
Warto pamiętać o podstawowych zasadach, zanim przystąpimy do badania. W dzień poprzedzający badanie nie wolno nam spożywać napojów alkoholowych, gdyż nie zdążą one wydostać się z obiegu, a mogą znacznie zniekształcić wyniki. Warto być również wyspanym i oczywiście przed śniadaniem, po wypiciu szklanki wody.