Dbanie o własne zdrowie opiera się w dużej mierze na prowadzeniu aktywnego trybu życia oraz przestrzegania zdrowej diety. To nie wszystkie aspekty, które prowadzą do utrzymania swojego organizmu w doskonałej dyspozycji. Przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych również ma duże znaczenie i potrafi być niezwykle pomocne. Szczególną uwagę należy zwracać w tym przypadku na krew, bez której człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Krew składa się z płynnego osocza. Ono stanowi nawet do 60 procent jej objętości, co pokazuje jego znaczenie. Krew składa się również z krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Do najważniejszych zadań krwi należy transport tlenu po organizmie, odprowadza ona też dwutlenek węgla z tkanek do płuc. To krew odpowiedzialna jest za transport substancji odżywczych, hormonów oraz witamin, które rozprowadzane są po naszym organizmie. Bez jej obecności człowiek nie byłby w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury ciała.
Badania krwi przeprowadzane są zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych. Do najczęściej wykonywanych badań krwi zaliczana jest niewątpliwie morfologia. Jej przeprowadzanie potrafi dać szereg odpowiedzi na temat stanu zdrowia pacjenta. Dobrze przeprowadzone badanie tego rodzaju potrafi jasno określić, czy u chorego ma miejsce infekcja, stan zapalny czy też niedokrwistość. Jest ona pomocna przy zdiagnozowaniu wielu innych niebezpiecznych dla zdrowia procesów chorobowych.
Badania krwi potrafią ocenić poziom hematokrytu. Jego wzrost może być spowodowany przez wzrost liczby czerwonych krwinek. Może być spowodowany różnego rodzaju chorobami. Najczęściej mowa jest tutaj o zapaleniu otrzewnej. Jest też spowodowany rozległymi oparzeniami oraz nadmiernym poceniem się.
Morfologia stwierdza, czy mamy do czynienia ze zjawiskiem podwyższonego poziomu liczby czerwonych krwinek, który nazywany jest erytrocytozą, czy też jego spadkiem, czyli erytropenią. To pierwsze schorzenie występuje obecnie niezwykle rzadko, jest spowodowane najczęściej przez nowotworowy rozrost krwinek czerwonych. Zdecydowanie częściej diagnozowana jest za to niedokrwistość. Do najczęstszych jej przyczyn zalicza się nadmierną utratę krwi oraz niedobór witaminy B12 oraz brak dostatecznej ilości kwasu foliowego w organizmie. Niedokrwistość powinna być też kojarzona z brakiem dostatecznej ilości żelaza. Również kobiety w ciąży, osoby cierpiące na chorobę nerek mogą narzekać na niedokrwistość.
Krew do morfologii pobierana jest przeważnie w pozycji siedzącej. Jeśli pacjent jest szczególnie wrażliwą osobą, dopuszczalne jest przeprowadzenie tej czynności w pozycji leżącej. Skłonności do omdleń, krwawienia oraz danej na temat przyjmowanych obecnie leków to podstawowe informacje, które powinny być przekazywane osobom przeprowadzającym badanie. Pozwoli to uniknąć kłopotliwych sytuacji. Morfologia jest badaniem, które nie niesie ze sobą ryzyka poważniejszych komplikacji. Najczęściej pojawia się jedynie niewielkie krwawienie w miejscu wbicia igły.