Zła dieta – to niestety ona jest najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych wątroby. Mimo to, tak wiele osób cierpi z powodu jej niedyspozycji. Nie dbamy o nią, bo nam się nie chce. A gdy zaczyna boleć, wściekamy się, że każą nam zmienić pewne nawyki. Tak naprawdę jednak to powinniśmy się cieszyć, że wystarczy zmienić dietę, aby wątroba znowu mogła doskonale funkcjonować.
Funkcje wątroby
Z czego wynika fakt, że tak rzadko o wątrobę dbamy? Być może jest to kwestia braku pewnej świadomości. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak ważna jest w naszym organizmie. Dopiero każda jej choroba i związane z nią niedyspozycje sprawiają, że odczuwamy to, jak wiele dla nas robi. A wystarczy odwiedzić dobry portal o zdrowiu, aby dowidzieć się, jak jest dla nas ważna.
Wymieniając funkcje wątroby warto na samym początku powiedzieć, że to właśnie ona jest strażniczką wszystkich przemian i procesów metabolicznych, czyli warunkujących pracę całego organizmu. Mówiąc jednak bardziej szczegółowo, funkcje wątroby są niezwykle rozległe. Po pierwsze, jest ona neutralizatorem wszelkich toksyn dostarczanych do organizmu. Po drugie, produkuje żółć, która z kolei jest niezbędna do rozkładu tłuszczów, będących podstawową grupą energetyczną. Po trzecie, wątroba pełni też funkcje odpornościowe. Choć rzadko się o tym mówi, pochłania ona różnorakie cząstki, będące między innymi produktami stanów zapalnych. Po czwarte, narząd ten jest niesamowitym magazynem dla witamin i żelaza. Uwalnia je w sytuacji niedoborów i tym samym chroni przed awitaminozą. No a poza tym, wytwarza ona białka, przekształca składniki odżywcze i wspomaga termoregulację organizmu.
Objawy chorej wątroby
Większość osób chorobę wątroby kojarzy z bólami brzucha, czy wzdęciami. Oszem, towarzyszą one chorobom wątrobowym, ale nie są jedynymi. Co więcej, one pojawiają się, gdy choroba jest nagła, lub długo nieleczona. O wielu objawach jednak nie mamy pojęcia. A tymczasem odwiedzając dobry portal o zdrowiu, można szybko zdiagnozować problemy z wątrobą, nawet, gdy z nią się nie kojarzą. Ilość pełnionych przez nią funkcji sprawia, że jej problemy dają wiele różnorakich symptomów. Do tych pierwszych zaliczyć można zmęczenie, ciągłe uczucie senności, czy totalny brak koncentracji. W momencie, gdy jej funkcje odtruwające są zachwiane, niestety potrafi tak właśnie wpływać na nasze samopoczucie. Z czasem dopiero pojawiają się wzdęcia, gniecenia w podżebrzu, czy ciągłe nudności.
A jak pomóc chorej wątrobie?
Przyglądając się wszystkim jej funkcjom, nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest niesamowicie dzielna i potrzebuje dużo dobrej energii, by swoją pracę wykonywać. Dlatego pierwszym elementem musi być zmiana nawyków żywieniowych i oczywiście redukcja niezdrowych pokarmów. Nie chodzi tu o to, aby głodzić się na śmierć. Jeśli bowiem wątroba nie dostanie odpowiedniej dawki składników odżywczych, jej funkcje też będą zachwiane. Chodzi o to, aby jeść rzeczy lżejsze, czyli łatwostrawne i jak najmniej przetworzone. Można też wspomagać się ziołami.